Vánoce se opět blíží a s nimi i vánoční dobroty. Znervózňuje vás představa, jak letos svátky a jídlo zvládnete? Jak se letos opravdu vyhnout vánočnímu přejídání a mít vyvážený jídelníček bez omezování?

  1. Zdravé mlsání? Jedině s mírou!

Snažíte se péct zdravější cukroví? Vyměnit bílou mouku za celozrnnou, místo mléčné čokolády hořkou, místo klasického másla ořechové

 

Nezapomeňte, že suroviny mohou být nutričně sice hodnotnější, ale určitě to neznamená, že jsou nízkokalorické, nebo že byste jich mohli sníst nekonečné množství.

 

Ať už si budete dávat cukroví klasické nebo to “zdravější” myslete na množství. Jedině v rozumné míře to bude zdravé cukroví.

 

Cukroví si nezakazujte a raději si ho dejte jako rozumnou svačinu nebo třeba snídani. Pár kousků na talířek, k tomu tvaroh a třeba i kousek jablka. 

Vše snězte v klidu, bez výčitek nebo schovávání, aby někdo neviděl, že mlsáte. Takto vás porce jídla hezky zasytí a nebudete mít nutkání neustále ujídat dál a dál. 

 

A jestli do Vánoc jdete s tím, že “Jsou Vánoce, no tak co?”, možná byste se měli zamyslet především nad tímto přístupem.

 

  1. Myslete na vyváženost všech jídel.

Snažit se omezovat zbytek jídelníčku a pak si tedy pořádně dopřát, není úplně nejlepší nápad. Tím docílíte maximálně toho, že budete mít nutkání se přejíst.

 

Naopak byste měli myslet na vyváženost všech vašich jídel a nevynechávat hlavní jídla. Snažte se i v této době stravovací režim co nejvíc připodobnit tomu běžnému. 

 

  1. Pozor na alkohol.

K svátkům pro mnoho lidí patří i alkohol, ať už svařák, punč nebo jen víno a pivo. Zkuste se zamyslet i nad ním.

 

Nejen že alkohol obsahuje hodně energie a je tedy kaloricky hodně vydatný, taky podporuje i chuť k jídlu. Naopak zpomaluje tvorbu svalů a pokud konzumujete alkohol často je to nejspíš důvod, proč vám stále zůstává víc zásobního tuku než by bylo zdrávo.

 

  1. Bez zákazů a předsevzetí.

Když si dáte zákaz, že nic z toho jíst nebudete, tak vás to akorát bude lákat a nejspíš to nevydržíte. Stejně tak pokud si naopak řeknete, že se můžete úplně spustit a od Nového roku začnete naplno. 

 

Běžte do toho s rozumem a zamyslete se, jestli tohle je ten nejlepší přístup, jak si užít vánočního jídla a zároveň být i psychicky v pohodě.

 

  1. Přejedení nekompenzujte hladověním nebo nadměrným cvičením

Když se vám stane, že toho sníte víc, než byste chtěli a je vám třeba i zle, tak si to nevyčítejte. Jeden den vám vážně neublíží, ačkoliv máte pocit, že ano.

 

Další den jednoduše začněte s klidem ve vašem běžném režimu. Ono totiž nezáleží tak moc, jak se stravujte mezi Štědrým dnem a Novým rokem jako na tom, co jíte přes celý rok. 

 

Přejeme krásné a klidné svátky!


 

 


Andrea Mokrejšová
Andrea Mokrejšová

Andrea je nutriční terepeutka vystudovaná na lékařské fakultě UK. Pracuje ve zdravotnictví a má také svoji soukromou nutriční poradnu. Andrea je naše dlouhodobá ambasadorka. Pravidelně s ní konzultujeme nutriční složení našich výrobků.


Andrea Mokrejšová - Instagram
@andreamokrejsova

Naše doporučené produkty: