Většinou pokud někdo použije slovní spojení zdravé mlsání nebo mlsání bez výčitek, má tím na mysli to, že se jedná o mlsání, díky kterému nepřiberete. To však automaticky neznamená, že to zdravé skutečně je ani to, že by se opravdu jednalo o nízkokalorickou pochoutku. Pojďme se na tohle celé podívat z širšího pohledu.
Dělit potraviny na zdravé a nezdravé nedává smysl. Pokud by to tak bylo, muselo by to znamenat, že po pozření té zdravé potraviny budeme automaticky zdravější a po té nezdravé budeme nemocní. Za takový příklad zdravého jídla je většinou uváděna zelenina. Když ale budu jíst jen mrkev, moje tělo nebude zdravé. Bude strádat. Stejně tak pokud budu jíst jen hamburgery s hranolky, nebude tělo zdravé.
Ve chvíli, kdy budu svá jídla skládat komplexně a můj příjem bude dlouhodobě obsahovat dostatek komplexních sacharidů, bílkovin, vhodně složených tuků, ovoce a zeleniny a bude i energeticky dostatečný pro mé potřeby, budu zdravá. Ať se tam bude mrkev a hamburger objevovat nebo ne.
Jedno jediné jídlo se nedá označit za zdravé nebo nezdravé. Toto rozdělování přináší akorát nezdravý vztah k jídlu a výživě jako takové.
Pokud máte potřebu neustále něco ujídat, ať už sladké nebo slané, může to mít více příčin. Nejspíše vás hned napadne, že je to třeba stresem nebo špatnými návyky. To sice může být ta aktuální příčina, ale většinou je na základě jiného podkladu. Velmi jednoduše toho, že strava není dostatečná. Buď je energetický příjem příliš nízký, nebo není správně vyvážený poměr živin – jíte nedostatek komplexních sacharidů, nebo nedostatek bílkovin.
Ve chvíli, kdy tělu nedáte to, co potřebuje a jen se odbydete „lehkým salátem k obědu“ vás začnou přepadat chutě nebo neustále myšlenky, co byste si tak mohli dát. Jako první by tedy měla nastat úprava vašeho jídelníčku tak, aby odpovídal vašim potřebám – dostatečný příjem všech makroživin, a tak i energie.
Potraviny, na kterých najdete pochybnou nálepku „zdravé mlsání“ mohou způsobovat dojem, že se jedná o jakési nekalorické jídlo, které je skoro jako byste jedli vzduch. Většinou jsou to ale potraviny, které nejsou ničím přínosným, a dokonce mají většinou velmi podobné složení jako jejich "nezdravá" předloha – ku příkladu běžné čokoládové pomazánky a její proteinové alternativy, nebo klasické brambůrky a jejich zeleninové či luštěninové obměny. S pocitem, že ale děláte něco lepšího jste často schopni zkonzumovat daleko větší množství takového “zdravějšího” jídla.
Je v pořádku dát si něco sladkého, lžičku ořechového másla nebo cokoli jiného pro radost a na chuť. Vnímejte to ale tak, že si jdete dát něco až po plnohodnotném jídle - dezert.
Problém nastává, když se ve vás firmy snaží vzbudit emoce, že můžete dělat něco, co se vlastně nesmí a nemusíte si to vyčítat oproti běžným sladkostem. První a důležité sdělení - žádné jídlo není důvod pro výčitky, nikdy! Druhé - jakoukoli sladkost si dát můžete, jen se zamyslete, zda je váš základ jídelníčku v pořádku.
V Šufanu vám proto pod nálepkou “zdravé mlsání” nikdy nic prodávat nebudeme. Nevidíme problém v tom si dát něco na chuť, ale nebudeme vám tvrdit, že po něčem takovém zhubnete, nebo že to je důvod, proč se správně nenajíst.
Pokud máte potřebu jít si něco „ulovit“, nesahejte jen po nějaké mlsce. Typicky dát si lžičku ořechového másla. Za chvilku další a pak ještě další a další až je z toho polovina sklenice. V tuhle chvíli by měl přijít čas na plnohodnotné jídlo, možná právě svačinu.
• Jogurt s granolou, kouskem ovoce a lžička ořechového másla
• Opečený chléb s arašídovým máslem, tvarohem a džemem
• Smoothie z kefíru, kusu ovoce, ovesných vloček a hrsti ořechů
• Kokosová hnízda se skyrem
Dostatečně a kvalitně jíst je způsob, jak se vyhnout neustálé potřebě něco ujídat a mlsat. Proto i v případě, že se snažíte redukovat hmotnost by váš příjem neměl být příliš nízký, abyste ho mohli dlouhodobě udržet. Do zdravého jídelníčku se dezert/mlska úplně v klidu dá zařadit, ale je špatně nejíst a pak chodit ujídat v průběhu celého dne.
Autor: Andrea Mokrejšová
Sufan.cz